Czy nosorożec biały jest… biały? Nic z tych rzeczy! Jest szaro-brązowy.

Początkowo gatunek nazywał się wyd rhino (wyd – po afrykanersku „szeroki”) i określenie to odnosiło się do szerokiego pyska nosorożca. Nazwa zwierzęcia została przez angielskich osadników źle przetłumaczona na white rhino („nosorożec biały”) i ta wersja się utrwaliła.

Botswana_pora_sucha - Botswana_pora_sucha_99.jpg

Współcześnie na świecie żyje pięć gatunków nosorożców: dwa w Afryce – nosorożec zwyczajny, zwany czarnym i nosorożec afrykański, zwany białym. W Azji występują nosorożec indyjski zwany pancerny, nosorożec jawajski oraz nosorożec sumatrzański.

Nosorożec czarny, inaczej zwany zwyczajnym różni się od białego przede wszystkim szerokością pyska, który jest u niego sporo węższy. Nosorożec czarny (wąskopyski) ma również trochę mniejsze rozmiary niż nosorożec biały (szerokopyski).

Botswana_pora_sucha - Botswana_pora_sucha_61.jpg

Obecnie mamy do czynienia z masowym mordem tych wspaniałych zwierząt. Róg nosorożca – jego najlepsza broń – stał się przyczyną jego niemal całkowitej zagłady. Pod względem chemicznym róg nosorożca niewiele się różni od materiału, będącego tworzywem paznokci, kopyt i twardych okryw rogów bydła i antylop czyli keratyny. Jednak w medycynie ludowej, sproszkowane rogi są nadal używane na pewnych obszarach Indii jako afrodyzjak, a także środek przeciw gorączce, bólowi głowy, chorobom wątroby i serca. Głowni odbiorcy rogów nosorożca to Chiny, Laos, Kambodża, Tajlandia i Wietnam. W Jemenie Północnym sztylety (dżambia) z rękojeścią wykonaną z rogu nosorożca są wysoko cenionym symbolem pozycji społecznej.

Kłusownicy zabijają również zwierzęta pozbawione rogów, by następnym razem nie tracić czasu na tropienie pozbawione wartościowego materialnej zwierzęcia. Kontrolowane pozbawianie rogów miało być sposobem na walkę z kłusownikami, powoli okazuje się jednak, że i ta metoda stała się nieskuteczna. Afrykańską populację nosorożców WWF w 2016 r. oceniło się na ok. 24,5 tysiąca osobników (20 tys. białych i 4,5 tys. czarnych). Tylko w 2013 roku bestialsko zamordowanych został ponad tysiąc nosorożców!

Botswana2015 - Botswana2015_129.jpg

Bez zdecydowanych działań nawet w ciągu jednej dekady gatunki te mogą zniknąć z powierzchni Ziemi. Wtedy będziemy mogli oglądać te zwierzęta w ogrodach zoologicznych albo na filmach.

Wybierając się w egzotyczną podróż unikajmy produktów tradycyjnej medycyny azjatyckiej o nieznanym składzie. Preparaty zawierające sproszkowany róg nosorożca są niestety wciąż bardzo popularne. Jeżeli zetkniesz się z podobnymi produktami w Polsce powinieneś skontaktować się niezwłocznie z policją bądź z WWF Polska.