Czy pingwiny żyją w Afryce? To pytanie wydaje się niedorzeczne. Jednak okazuje się, że w południowej Afryce żyje ich 55 tysięcy.

Jeszcze na początku XX wieku na tym kontynencie żyło około 4 milionów pingwinów. Teraz grozi im wymarcie. Niestety spadek liczby pingwinów żyjących na Czarnym Lądzie jest dramatyczny. Tylko w ostatnich kilkunastu latach ich kolonie zmniejszyły się aż czterokrotnie. Według naukowców jeśli taka tendencja się utrzyma, to za piętnaście lat znikną z Afryki.  Pozostaje tylko nadzieję, że tak się nie stanie, bo to wspaniałe i piękne zwierzęta.

Pingwiny przylądkowe, zwane również tońcami, potrafią nurkować nawet do 130 m i poruszać się z prędkością 20 km/h. Ich masa ciała nie przekracza 5 kg, a charakterystyczne czarne plamki na klatce piersiowej są odpowiednikiem naszych linii papilarnych. Są monogamistami. Jedna z trzech największych kolonii pingwinów przylądkowych żyje na południowym krańcu miasta Simon’s Town w Republice Południowej Afryki, na plaży Boulders. Osiedliły się tam dopiero w 1985 roku. Zobaczcie jak wyglądało nasze spotkanie z tymi wspaniałymi ptakami.

Wizyta u plemienia Hadza 2011

Kiedy odchodzą, zostawiają po sobie tylko kości zwierząt, pióra ptaków, ślady palonych ognisk. Są niewidoczni i nieuchwytni. Hadza, czyli ostatni ...
Czytaj
Loading...