Kolumbijska Barranquilla – okres szaleńczej zabawy. O ile każdy z nas niejednokrotnie słyszał o słynnym karnawale w Rio de Janeiro, o tyle już nie tak często o drugim co do wielkości karnawale, w kolumbijskiej Barranquilli, który został wpisany na listę UNESCO. Odbywa się w największym porcie i czwartym co do wielkości mieście, położonym na karaibskim wybrzeżu Kolumbii.

Fenomen tego święta polega na tym, że łączy ze sobą trzy tradycje: afrykańską, europejską i autochtoniczną. Parada karnawałowa trwa zazwyczaj kilka dni (25.02–28.02) i przemienia wybrzeże rzeki Magdaleny w niezwykle barwne widowisko. Dla mieszkańców to dni wolne od pracy, wypełnione dobrą zabawą, a dla turystów niezapomniane przeżycie.

Do najciekawszych punktów widowiska zaliczymy: bitwę na kwiaty, podczas której z karet rozrzucana jest ogromna ilość confetti, paradę tradycji i folkloru, która prezentuje wspaniały przegląd tubylczych tańców i doskonałych choreografii oraz pogrzeb personifikacji karnawału tzw. Joselito, który jest zwieńczeniem całego wydarzenia – towarzyszą mu zwodzenia wdowy i byłych kochanek, często mężczyzn przebranych w kobiece stroje.

Charakterystycznymi symbolami karnawału w Barranquilli są ogromne, bajeczne maski, starannie wykonane stroje, taneczna atmosfera oczywiście w akompaniamencie niepowtarzalnej, kolumbijskiej muzyki. Już w Lipcu wracamy do Kolumbii, tym razem z Wami!